Recenzja książki: Tatuaż z tryzubem – Ziemowit Szczerek

Redakcja

9 stycznia, 2024
Ziemowit Cyprian Szczerek to urodzony 10 kwietnia 1978 roku polski dziennikarz, pisarz i tłumacz. Współpracuje z czasopismami Polityka i Nowa Europa Wschodnia. Interesuje się Europą Wschodnią, historią alternatywną, literaturą gonzo oraz literaturą i dziennikarstwem podróżniczym, co bardzo wyraźnie widać w jego twórczości. Bardzo wyraźnie jego pasje można odczuć też w książce Tatuaż z tryzubem wydanej w 2015 roku, której udało się zdobyć aż dwie prestiżowe nagrody.

Ziemowit Szczerek – Tatuaż z tryzubem: o czym jest ta książka?

Wpisując w wyszukiwarkę Tatuaż z tryzubem – Ziemowit Szczerek można natknąć się na informację, że jest to po prostu książka o Ukrainie. Jest to jednak duże uproszczenie, tak samo jak powiedzenie, że tryzub jest symbolem Ukrainy. Najprawdopodobniej jednak tryzub to symbol władców plemion zwanych Waregami, przejęty w późniejszym przez Rusów i ustanowiony w 1918 roku jako jeden z symboli Ukrainy. Tak jak zawiła i fascynująca jest historia tryzuba, tak samo treść książki Ziemowita Szczerka jest wciągająca i niezwykle trudna do opowiedzenia. Jest to reportaż o Ukrainie i choć pojawia się w niej Majdan, czy dobrze znana wojna w Donbasie, to zdecydowanie nie o tym ona jest. To opowieść o państwie i jego ludziach, z którymi Ziemowit Szczerek mógł porozmawiać podczas swojego kilkuletniego pobytu na Ukrainie. I to niezwykle czuć. Te przestrzenie, te wierzenia przeplatające się z prawdziwymi wydarzeniami. To pozycja, która nie tylko pozwala poznać sąsiada, ale również spojrzeć na Polskę z zupełnie innej perspektywy.
skrytkamagdaleny recenzje okladka ksiazki ziemowita szczereka

Ziemowit Szczerek – Tatuaż z tryzubem: czy warto przeczytać?

Krytyk Sławomir Domański wprost pisze, że ”Na pytanie, czy warto przeczytać „Tatuaż z tryzubem”, odpowiedź mogę dać tylko jedną – nie tyle, że warto, tę książkę po prostu trzeba przeczytać.” Jeśli jednak jego słowa nie zachęcają do zapoznania się z tą pozycją, to powinna to zrobić nagroda przyznana przez portal lubimyczytac.pl. Bowiem to właśnie użytkownicy tego portalu w głosowaniu uznali, że zasługuje ona na miano książki roku.

Ziemowit Szczerek – Tatuaż z tryzubem: opinie o książce

Powieść ta zachwyciła zarówno krytyków, jak i czytelników. Trudno doszukiwać się więc głosów jej nieprzychylnych. Choć z pewnością i takie się trafią. Wiadomo, nie da się wszystkich zadowolić. Zwłaszcza, że pozycja ta nie jest książką lekką, łatwą i przyjemną, choć niewątpliwie niezwykle przyjemnie się ją czyta.

Polecane: