Recenzja książki: Szczepan Twardoch – Król

Redakcja

8 stycznia, 2024
Szczepan Twardoch jest jednym z najbardziej poczytnych polskich pisarzy. Twórca ten porusza w swoich dziełach różną tematykę, jego książki łączy fakt, że wszystkie czy to 'Morfina’, 'Byk’ czy też 'Król’ są poczytne.

Szczepan Twardoch – Król: historia osadzona w Warszawie

Szczepan Twardoch osadził akcję 'Króla’ w Warszawie doby XX-lecia międzywojennego. Pisarz opisuje realia Stolicy tamtego okresu, gdzie bieda stykała się z bogactwem, miasto było pełne kontrastów. Głównymi bohaterami 'Króla’ są Kum Kaplica oraz dr Radziwiłłek, które to postaci wzorowane są na postaciach rzeczywiście istniejących, Łukaszu Siemiątkowskim oraz Józefie Łokietku, gangsterach Warszawy. Historia spodoba się wszystkim fascynatom varsavianistyki, będziemy mogli wraz z bohaterami powieści wybrać się w podróż po Kercelaku, Krakowskim Przedmieściu czy też `Dzielnicy Północnej. 
skrytkamagdaleny recenzje okladka ksiazki krol szczepan twardoch

Szczepan Twardoch – Król: powieść o czasach dwudziestolecia międzywojennego

Szczepan Twardoch – Król to opowieść o czasach, kiedy gangsterzy przestrzegali kodeksu honorowego oraz mogli zajmować ważne pozycje w państwie, pierwowzór Kuma Kaplicy, Łukasz Siemiątkowski z ramienia Polskiej Partii Socjalistycznej kandydował do Senatu. Zadowoleni po przeczytaniu 'Króla’ będą wszyscy zainteresowani podziałami politycznymi w okresie XX-lecia, które zachodziły pomiędzy Stronnictwem Narodowo- Demokratycznym, ONR Falanga oraz PPS-em. 

Szczepan Twardoch – Król: dlaczego warto przeczytać?

'Król’ to jedna z tych książek, które warto przeczytać by wczuć się w klimat jaki panował w Polsce po przejęciu władzy przez obóz sanacyjny. Najwłaściwiej będzie przeczytać całą dylogię, gdyż 'Królestwo’ które stanowi kontynuację 'Króla’ również trzyma wysoki poziom. Szczepan Twardoch podjął się w 'Królu’ tematu, który wcześniej nie był głośny, opisał przedwojenną stołeczną mafię, czy jak kto woli 'gang tragarzy’. Szczepan Twardoch choć nie jest z wykształcenia historykiem potrafi w ciekawy sposób pisać o tematach około historycznych. 

Polecane: