Odkrywamy Alice Munro kanadyjską pisarkę

Redakcja

5 stycznia, 2024
Alice Munro to wybitna i niezwykle popularna kanadyjska pisarka, która urodziła się w Wingham Ontario w 1931 roku. Wychowała się na farmie z dziadkami i uczęszczała do szkoły średniej w pobliskim Stratford Ontario w Kanadzie. W wieku 17 lat opuściła szkołę, aby zostać reporterem lokalnej gazety „The Stratford Beacon”. Następnie studiowała na University of Western Ontario, gdzie studiowała literaturę angielską i antropologię. Jest jedną z najbardziej znanych autorek opowiadań swojego pokolenia. Jej historie rozgrywają się zwykle w wiejskim Ontario i opowiadają o życiu dziewcząt, kobiet i rodzin. To poruszające historie, które urzekły i zauroczyły rzesze czytelników na całym świecie, zdobywając uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. Za swoje wybitne osiągnięcia pisarskie w 2013 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla

Krótki kurs literatury kanadyjskiej: Alice Munro

W swoich opowiadaniach Alice Monroe często bada skomplikowaną naturę relacji między mężczyznami i kobietami, rodzicami i dziećmi, mężami i żonami. Z uwagi na jej niesamowitą umiejętność poruszania ludzkich serc oraz niebanalny styl pisania, nazwano ją „mistrzem współczesnego opowiadania”. O tym, jak znakomitą jest pisarką świadczą zarówno ilości książek, które sprzedała na świecie, czy jej olbrzymia popularność, jak i liczne nagrody literackie, które ma na koncie. Warto pamiętać i o tym, że prace Alice Munro są publikowane w czasopiśmie The New Yorker od 1978 roku. Autorka opublikowała także trzynaście zbiorów opowiadań oraz powieść pt. „Lives of Girls & Women”.(1971)

Wielkie dzieła Alice Munro kanadyjskiej pisarki

Alice Munro pisze opowiadania od ponad 50 lat. Jej prace były publikowane w licznych czasopismach i gazetach. Za swoją pracę otrzymała wiele nagród, odznaczeń i wyróżnień, w tym Nagrodę Gillera, Nagrodę Generalnego Gubernatora oraz Międzynarodową Nagrodę Man Booker. Nie bez powodu jest często określana jako jedna z największych współczesnych pisarek kanadyjskich. Do najbardziej znanych dzieł pisarki należą między innymi Taniec szczęśliwych cieni, Dziewczęta i kobiety, Księżyce Jowisza, Odcienie miłości, czy Miłość dobrej kobiety.

Rozmowa z Alice Munro o jej życiu i twórczości

Z rozmów przeprowadzonych z Alice Munro możemy poznać jej życie i pracę, a tym samym pisarka pozwala czytelnikom nieco przybliżyć się do prawdy o niej samej. Dowiadujemy się między innymi, co ją inspiruje, a także, czy inspiruje ją do pisania czytanie prac innych pisarzy i jak chciałaby zostać zapamiętana jako pisarka.

Polecane: