Dlaczego opłaca się słuchać podcastów? Jakie korzyści można uzyskać?

Redakcja

13 czerwca, 2024

Słuchanie podcastów to dziś nie tylko rozrywka, ale także swoista moda. Z miesiąca na miesiąc przybywa bowiem osób, które wolny czas spędzają na słuchaniu audycji poświęconych różnej tematyce – jedni wybierają podcast historyczny, inni kryminalny, a jeszcze inni poświęcony tematyce psychologicznej lub biznesowej. Ogromne zróżnicowanie dostępnych w sieci programów, ich różny czas trwania oraz cała mnogość poruszanych zagadnień sprawiają, że współczesne podcasty to uniwersalna forma rozrywki, przeznaczona praktycznie dla każdego. Dlaczego warto ich słuchać? Jakie korzyści, prócz samej rozrywki, mogą nam zapewnić?

Czym są podcasty? Jak powstały?

Nie każdy miłośnik podcastów wie, że ich historia sięga całkiem daleko w przyszłość. Pierwszy podcast pojawił się w Internecie około 2000 roku. Format ten w tym roku świętuje więc 24-lecie swojego istnienia! Nie od razu spotkał się jednak z uznaniem użytkowników globalnej wioski. Pierwsze programy miały bowiem raczej niewielkie grono słuchaczy, które rosło bardzo wolno. Sytuacja odmieniła się dopiero w ostatnich latach, kiedy to podcasty odnotowały iście spektakularny wzrost swojej popularności.

Dziś w sieci są miliony podcastów, dostępnych na różnych platformach streamingowych. Łączy je łatwy dostęp, skupienie wokół jednej tematyki oraz autorski charakter. Większość podcastów jest bowiem tworzonych od podstaw przez niezależnych twórców, którzy sami decydują zarówno o tematyce całego programu, jak i o zagadnieniach poruszanych w poszczególnych odcinkach. Nie brakuje wśród nich jednak także profesjonalnych podcastów, tworzonych przez rozmaite, polskie i zagraniczne instytucje. Ich przykładem może być podcast historyczny Polihistor, za którym stoi Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

podcast

Dlaczego warto słuchać podcastów?

Słuchanie podcastów to nie tylko ciekawa, pozwalająca odpocząć naszym oczom rozrywka, ale także doskonała możliwość na poszerzenie swojego światopoglądu, zdobycie nowej, nierzadko niedostępnej w książkach wiedzy, a także znalezienie nowego, fascynującego hobby.

Największe korzyści intelektualne można osiągnąć, sięgając po programy naukowe – podcast historyczny, medyczny, techniczny czy astronomiczny prezentują najbardziej złożone i skomplikowane zagadnienia i przekazują je zainteresowanym słuchaczom w ciekawej, łatwo przyswajalnej formie. W odcinkach nierzadko wypowiadają się znani i cenieni naukowcy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, przyczyniając się do popularyzacji swojej dziedziny wśród szerokiej rzeszy odbiorców. Niewątpliwą zaletą podcastów jest bowiem możliwość zdobycia cennych porad i informacji bezpośrednio od ekspertów w swojej dziedzinie.

Podcasty do także doskonałe urozmaicenie codzienności. Można ich słuchać i jednocześnie wykonywać wiele rutynowych czynności – np. sprzątać, uprawiać sport, gotować, podróżować czy nawet pracować. Dzięki nim żmudne, codzienne prace upływają w przyjemnej atmosferze, a my możemy przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego, co nierzadko nawet zmienić spojrzenie na świat i skłonić się do poszukiwana na własną rękę nowych informacji.

Artykuł gościnny.

Polecane: