Najlepsze książkowe prezenty na Dzień Matki <3

Dzień Matki. Szczególne święto, wyjątkowy moment, w którym chcemy obdarować nasze rodzicielki najlepszym, co istnieje. Czyli książkami 😉 Dlatego przygotowałam dla Was dziesięć pomysłów na prezent dla każdej mamy. Te propozycje są na wskroś kobiece, ale nie znajdziecie tu banalnych opowiastek o miłości! O nie! Każda wybrana przeze mnie książka jest wartościowa, ciekawa, na poziomie i odkrywa inny fragment kobiecego świata. Oto moje propozycje literackiego prezentu na Dzień Matki! Gwarantuję Wam, że znajdziecie tu upominek dla każdej czytającej mamy 🙂

Powieści

Mamom lubiącym historyczne opowieści polecam Silva rerum Kristiny Sabauliauskaite – w Polsce wyszły dotąd dwa tomy i moim zdaniem warto je kupić w pakiecie. Bo na pewno się spodobają <3 To piękne książki, przesycone kobiecością i kobiecym spojrzeniem na przeszłość.

Dla mam ceniących wartościowe opowieści o przyjaźni idealnym prezentem będzie powieść Magdy Knedler Moje przyjaciółki z RavensbruckTa kobieca, mądra, ale i trudna historia, którą naprawdę warto przeczytać.

Jeśli zaś mama jest wielbicielką dreszczowców i wszelkiej prozy podnoszącej ciśnienie, a także ciekawych i niebanalnych książek o życiu, na prezent polecam Skradzione dziecko Sanjidy Kay. To emocjonujący thriller z elementami powieści obyczajowej w którym macierzyństwo i rodzicielska miłość wiodą prym.

Non-fiction

rebecca solnit

Idealnym upominkiem dla mamy-intelektualistki, która lubi poszerzać horyzonty, nie boi się eksperymentów myślowych i feminizmu będzie zbiór esejów Mężczyźni objaśniają mi świat Rebecci Solnit

Jeśli zaś Wasza rodzicielka lubi dobre, mięsiste reportaże o kobietach to koniecznie kupcie jej wspaniałą opowieść o zapomnianej herstorii, czyli Aleję Włókniarek Marty Madejskiej.

Dla mam, które kochają biografie polecam Stryjeńska. Diabli nadali. Doceniona przez krytyków i przez czytelników biografia wybitnej artystki Zofii Stryjeńskiej to fascynująca podróż przez sztukę, dzieje XX wieku oraz piękna opowieść o niebanalnej, silnej kobiecie.

Jeśli zaś Wasza mama uwielbia gotować, ciągnie ją do nowych potraw i aromatów na pewno spodoba się jej Smak kwiatów pomarańczy – rozmowa Agnieszki Drotkiewicz z Tessą Capponi-Borawską. To przeciekawa książka, która analizuje związki między kuchnią i kulturą, a czyni to w tak wdzięczny i przyjemny sposób, że trudno się od niej oderwać.

Propozycje dla świeżo upieczonych mam

A bonusowo mam dla Was kilka propozycji prezentów, które będą idealne dla świeżo upieczonej mamy, takiej, która dopiero wkracza na drogę rodzicielstwa i wiele rzeczy jeszcze może ją zaskoczyć 🙂

Przede wszystkim warto kupić Pierwszy rok życia dziecka Heidi Murkoff. Ta monumentalna księga była moim przewodnikiem i pocieszycielem zarazem przez pierwsze pół roku po narodzinach Syna Wielce Wymownego. Nie jest to pozycja idealna, znajdzie się tam kilka kontrowersji, ale serio – to kompendium wiedzy i jest tam odpowiedź na większość pytań, jakie mogą zadać rodzice niemowlęcia!

Skarbnicą cennych informacji, która skutecznie wspomaga komunikację z maluchami, szkolniakami i nastolatkami (naprawdę skutecznie! testowałam te metody na moim wyjątkowo opornym i upartym egzemplarzu!) jest Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały Adele Faber i Elaine Mazlish. Jeśli kupicie tę książkę debiutującej mamie za parę lat będzie Wam dziękowała średnio raz dziennie 😉

Jeśli natomiast szukacie prezentu dla nowej mamy, którą rodzicielstwo spina i przeraża, która miota się między tzw. dobrymi radami internetu, babć, cioć i starszych pań spotkanych w sklepie proponuję Złe matki są najlepsze Matyldy Kozakiewicz. Ta książka pozwoli spojrzeć na macierzyństwo z dystansem i pozytywną energią.

%d bloggers like this: