Maj 2019 – najlepsze nowości książkowe!

Ależ ten czas pędzi! Przed chwilą przygotowywałam dla Was kwietniowe zestawienie, a teraz już siedzę i spisuję najlepsze premiery maja – kolejny miesiąc obrodził w fantastyczne nowości książkowe! Zebrałam ich dla Was aż 20 <3 I naprawdę musiałam się ograniczać! Każdy znajdzie tu coś dla siebie – bogactwo wyjątkowo obiecującej literatury pięknej, kilka popularnych pozycji, które zapowiadają się wybitnie emocjonująco, trochę ciekawego non-fiction i oczywiście propozycje dla najmłodszych! To będzie godny książkowy miesiąc, w maju jest z czego wybierać 😀

Literatura piękna

W maju to właśnie literatura piękna wywołuje u mnie przyspieszone bicie serca! W księgarniach pojawią się kolejne pozycje z niedawno wznowionej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich oraz z mojej ulubionej Serii z Żurawiem (tym razem będziemy czytać izraelski thriller!). Poza tym czekają nas premiery nowych książek pisarzy sprawdzonych i znanych, a więc – Jaume Cabre, Nino Haratischwili (jej Ósme Życie podobało mi się raczej średnio, ale Kotka i generał przyciąga mnie tematem traumy wojennej i mierzenia się z najnowszą historią), a także Żanny Słoniowskiej i Michaela Ondaatje.

Jaume Cabre Kiedy zapada mrok – premiera 15 maja

Helga Flatland Współczesna rodzina – premiera 15 maja

Nino Haratischwili Kotka i generał  – premiera 15 maja

Michael Ondaatje Światła wojny – premiera 15 maja

Żanna Słoniowska Wyspa – premiera 22 maja

Ayelet Gundar-Goshen Budząc lwy

 

Literatura popularna

W tym miesiącu zdecydowanie najbardziej ciekawi mnie najnowsza powieść Marka Krajewskiego, tym razem czeka na nas emocjonująca historia szpiegowska! Cieszę się również na nowego Stefana Dardę i jego Przebudzenie zmarłego czasu, które zapowiadane jest jako horror kryminalny oraz na kontynuację (a właściwie prequel) serii Kwiat Paproci Katarzyny Bereniki Miszczuk. Poza tym ciekawie zapowiada się kryminał Wiedźmie drzewo – tajemnice z przeszłości i rodzinne sekrety to coś co uwielbiam!

Marek Krajewski Dziewczyna o czterech palcach – premiera 15 maja

Katarzyna Berenika Miszczuk Jaga – premiera 15 maja

Tana French Wiedźmie drzewo – premiera 15 maja

Stefan Darda Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót – premiera 15 maja

 

Non-fiction

Maj to też wysyp obiecujących książek non-fiction. Jak zwykle nie zawodzi Wydawnictwo Czarne – w tym miesiącu najbardziej interesują mnie Prowadzący umarłych – reportaż o Chinach i Można wybierać – opowieść Aleksandry Boćkowskiej o czasach transformacji ustrojowej. Ciekawe propozycje przygotowały również Dowody na Istnienie (reportaż Joanny Gierak-Onoszko o Kanadzie) oraz Wydawnictwo Poznańskie (Agata Romaniuk opowie nam o omańskiej miłości). Z niecierpliwością czekam też na nowe książki Ewy Winnickiej i Jacka Dukaja, który tym razem weźmie na warsztat czasy postpiśmienne i z tego co rozumiem, nie będzie to powieść.

Liao Yiwu Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych – premiera 8 maja

Agata Romaniuk Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu – premiera 15 maja

Ewa Winnicka Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji – premiera 15 maja

Jacek Dukaj Po piśmie – premiera 15 maja

Joanna Gierak-Onoszko 27 śmierci Toby’ego Obeda – premiera 22 maja

Aleksandra Boćkowska Można wybierać. 4 czerwca 1989 – premiera 29 maja

 

Dla dzieci

A na koniec mam dla Was naprawdę godne książkowe pyszności dla dzieci małych, średnich i starszych! Doskonała zabawa zapowiada się z Felusiem i Guciem, którego znamy i lubimy z opowieści o pierwszych dniach w przedszkolu. Ciekawie prezentuje się też Wielka księga ptaków (to ten autor od Wielkiej księgi robali) i Gliniany most – powieść Marka Zusaka dla młodzieży i dorosłych. Ale najbardziej cieszę się z Kolorowego potwora – przepięknego pop-up. Moje dzieci uwielbiają takie książki!

Markus Zusak Gliniany most – premiera 15 maja

Katarzyna Kozłowska Feluś i Gucio wiedzą jak się zachować – premiera 15 maja

Iuval Zommer Wielka księga ptaków – premiera 15 maja

Anna Llenas Kolorowy potwór 

  • Najbardziej zainteresowały mnie książki dziecięce. Rozejrzę się szczególnie za Felusiem i Guciem, bo mamy już jedną książkę o przedszkolu.

  • Nowy Darda <3 Ale wolałabym zacząć lekturę, mając pod ręką już wszystkie części. Bo tak, znając zycie, do czasu wydania ostatniej zapomnę co było na początku;)

    • To fakt 😀 Czasami, niektórzy autorzy robią w kolejnych częściach serii podsumowanie tego, co się już wydarzyło – uwielbiam to <3

%d bloggers like this: