Marzec 2019 – najciekawsze nowości książkowe

Dawno nie robiłam na blogu zestawienia nowości książkowych. Po części dlatego, że staram się w tym roku nie rzucać bezrefleksyjnie na gorące premiery, a trochę dlatego, że mało co mnie w ostatnich miesiącach interesowało. Skupiłam się raczej na nadrabianiu zaległości i wyczytywaniu zapasów z półek 🙂 Jednak marzec przyniósł sporo ciekawych premier – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Co ciekawe, króluje wśród nich Japonia! To o tym kraju są aż dwie wybrane przeze mnie książki non-fiction i jedna powieść.

POWIEŚCI

Wśród powieści wyróżniają się dwie – nowa książka szokującego Jonathana Littella (w tej chwili czytam Łaskawe – choć nie jest to łatwa lektura i budzi ona mnóstwo moich wątpliwości, to jest też na swój sposób fascynująca i szokująca) oraz japoński hit Dziewczyna z konbini od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego (Serię z Żurawiem biorę w ciemno!).

Stara historia Jonathan Littell – premiera 13 marca

Dziewczyna z konbini Sayaka Murata – premiera 15 marca

NON-FICTION

Marzec zdecydowanie obrodził w ciekawe pozycje non-fiction, a prym wiodą tu dwa (doskonałe!) wydawnictwa – Czarne i Poznańskie. W przyszłym miesiącu będziemy mieli okazję poznać między innymi historię życia dwóch angielskich pisarek, prekursorek feminizmu i skandalistek, a także dwukrotnie (!) zanurzyć się w tradycyjnej Japonii, której już nie ma. Najbardziej jednak ze wszystkich premier cieszy mnie Orzeszkowo 14 – portret Podlasia. Parę lat temu (w epoce p.n.d.*) urządziliśmy sobie z Pawłem dwutygodniową włóczęgę po Podlasiu. Wsiedliśmy w terenowy samochód, jeździliśmy bocznymi drogami, po tych wszystkich cichych wsiach. Wśród dzikiej przyrody czuliśmy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie i w przestrzeni. To było niezwykłe doświadczenie i mam nadzieję, że książka Anny Romaniuk pozwoli mi je choć trochę odtworzyć.

Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia Anna Romaniuk – premiera 6 marca

Japonia utracona Alex Kerr – premiera 13 marca

Buntowniczki. Niezwykłe życie Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley Charlotte Gordon – premiera 13 marca

Portret rodziny (z herbem) we wnętrzu Waldemar Łazuga – premiera 13 marca

Morze wewnętrzne Donald Richie – premiera 27 marca

Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu Patrycja Dołowy – premiera 27 marca

 

DLA DZIECI

Dla dzieci również znajdzie się trochę pyszności! Przede wszystkim cieszy powrót ukochanej Kici Koci. My mamy w domu WSZYSTKIE części, każda z nich była czytana nieskończoną ilość razy i dlatego cieszę się na kolejne odcinki przygód wesołej kotki – wreszcie jakieś urozmaicenie 😉 Poza tym czekam na książkę Quentina Grebana (kocham jego ilustracje!), będziemy się uczyć czytać z nowością od Wydawnictwa Nasza Księgarnia (mam na uwadze fakt, że nauka czytania może być przedwczesna 😉 i celebrować czytelnictwo z Najwyższą na świecie wieżą z książek.

Nauka czytania Agnieszka Łubskowska – premiera 13 marca

Najwyższa na świecie wieża z książek Rocio Bonilla – premiera 18 marca

Kicia Kocia gra w piłkę Anita Głowińska

Kicia Kocia i Nunuś. W kuchni Anita Głowińska

Kiedy dorosnę Quentin Greban

*p.n.d. – przed narodzeniem dzieci

  • „Wrócę, gdy będziesz spała” muszę przeczytać.

  • Nowe Kicie Kocie? Dobrze wiedzieć!;) Z „dorosłych” książek moją uwagę zwróciło „Orzeszkowo 14”. Wprawdzie nigdy nie byłam na Podlasiu, ale…

  • witek

    Nie znalazłem na twoim blogu książek na temat duchowości a szkoda wielka bo szukam opinii osób z tego obszaru.Ze swojej strony polecam Poemat boga z człowiekiem Marii Valtorty.

  • gartwes

    Trzymajcie namiary – livro.pl/kolejne-365-dni-lipinska-blanka-sku1223445843.html
    Wiem, że opinie na temat pierwszej części były różne, ale ogólnie – dla mnie ona była super. Przede wszystkim w książce jest poruszana taka sama tematyka, jaka mi po prostu pasuje. Sycylia, mafia – takie klimaty.

%d bloggers like this: