Dinozaury – skamieliny i pióra, czyli nauka przez zabawę

Zdecydowanie jestem typem matki-edukatorki 😀 Uwielbiam zabawy, które uczą i książki, które przekazują dziecku informacje. Ale wiem co robię! Bo kiedy jeśli nie w dzieciństwie człowiek ma szansę nasiąknąć olbrzymią dawką wiedzy ogólnej? W dorosłym życiu, kiedy szuka właściwie wyłącznie informacji niezbędnych mu do zarabiania pieniędzy? W szkole średniej, gdzie większość przedmiotów prowadzona jest tak, że można zasnąć od samego otwarcia podręcznika? Czy może właśnie w domu, od rodziców, w formie zabawy? Dla mnie odpowiedź jest oczywista! Dlatego maniakalnie poszerzam naszą biblioteczkę o książki, które nie tylko bawią, ale też i uczą. O książki takie, jak naukomiks Dinozaury – skamieliny i pióra autorstwa MK Reed z ilustracjami Joe Flooda.

dinozaury - skamieliny i zgliszcza, naukomiks

Dinozaury – skamieliny i pióra to nie jest zwykła pozycja o prehistorycznych gadach. To komiks, który pozwala spojrzeć na temat od nieco innej strony. Autorzy koncentrują się na tym, jak na przestrzeni wieków rozwijała się wiedza ludzi o dinozaurach i czynnikach mających wpływ na ich funkcjonowanie i wyginięcie. Jest to szalenie interesująca perspektywa, bo wszystkie książki o tych wielkich gadach z którymi jak dotąd się zetknęłam zawierały raczej informacje o ich życiu, funkcjonowaniu, wyginięciu i rodzajach. W Skamielinach i piórach taka wiedza oczywiście też się znajduje, ale jest podana niejako przy okazji, a głównym tematem naukomiksu są ludzie dzięki którym wiemy dziś tyle o dinozaurach. Poznajemy nie tylko najważniejsze i przełomowe dla paleontologii odkrycia, ale też konkretne postacie, wraz z ich wadami, słabostkami i wszystkimi smaczkami. Oprócz tego, że to podejście do tematu jest dość oryginalne, może też zachęcić dziecko do samodzielnego odkrywania świata, bo przecież nauka to wielka przygoda! I kto wie? Może ten naukomiks zainspiruje Wasze potomstwo i za trzydzieści lat będziecie świętować razem jego sukcesy badawcze? 😉

dinozaury - skamieliny i pióra, naukomiks, komiks

Ale najbardziej spodobała mi się forma naukomiksu, czyli połączenie tego co dla dziecka atrakcyjne (bo który młody człowiek nie lubi komiksu? ja tam uwielbiałam!) z tym, co wartościowe. Wiedza podana jest tu w takiej formie, że właściwie sama wchodzi do głowy. Jest dowcipnie, lekko i kolorowo. I bardzo dobrze, bo kiedy książce przychodzi konkurować z telewizją i internetem, musi mieć w sobie to coś. A Skamieliny i pióra zdecydowanie to coś mają.

dinozaury - skamieliny i pióra, naukomiks, komiks

Jeśli chodzi o warstwę graficzną, to komiks jest narysowany przepięknie – idealnie dla dzieciaków. Obrazki są czytelne, kolorowe, zabawne i… bardzo ciekawe. W końcu dopiero niedawno naukowcy doszli do wniosku, że te pradawne gady wcale nie były takie szarobure, tylko bardzo barwne, a nawet miały pióra! To wszystko w tym cudownym naukomiksie widać i uważam to za olbrzymi plus. Bo potraficie wyobrazić sobie opierzonego tyranozaura? No właśnie! Ja też wcześniej nie umiałam 😉 Do tego dochodzi twarda oprawa, solidny papier i średni format, który sprawdzi się np. w podróży.

dinozaury - skamieliny i pióra, naukomiks

Aha. No i to pozycja raczej dla starszaków – zarówno ilość wiedzy, jak i sposób jej podania sprawiają, że przeciętny przedszkolak raczej przez nią nie przebrnie. U nas książka idzie na półkę i będzie czekać, aż Syn Wielce Wymowny (a.k.a. Główny Recenzent) i Królewna Ulewna trochę podrosną. I nie wiem, jak Ulcia, ale jestem pewna, że Hubi z jego pędem do wiedzy i ciekawością świata, będzie tą książką zachwycony.


Dinozaury – skamieliny i pióra polecam oczywiście wszystkim dzieciakom zainteresowanym paleontologią, ale myślę, że jest to książka na tyle atrakcyjna, że warto ją też podsunąć młodym czytelnikom dla których te wielkie gady to jeszcze nieznany temat. To cała masa wiedzy podana w lekkiej i przystępnej formie i spora czytelnicza frajda. Ja polecam Wam ją bardzo, Główny Recenzent na razie się nie wypowiada (bo trochę na tę pozycję jest za młody), ale prosił żeby przekazać, że obrazki są fajne 🙂

PS Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Po więcej edukacyjnych książek dla dzieci zapraszam tu:

Ola Woldańska-Płocińska Zwierzokracja

Marta Galewska-Kustra seria o Puciu

Kelsey Oseid Co widzimy w gwiazdach

%d bloggers like this: