Dlaczego warto oglądać stare filmy – 7 powodów

Na pewno już wiecie, że uwielbiam stare kino i regularnie sięgam po klasykę. Nie jestem w tej kwestii ekspertem i cały czas czuję się, jak początkujący kinoman. Mam spore braki, dużo jeszcze przede mną – swoją przygodę rozpoczęłam stosunkowo niedawno. Niemniej oglądam i staram się promować nie tylko nowości, ale również filmy sprzed lat. Jednak cały czas mam wrażenie, że nie do końca jesteście do klasyki przekonani. Dlatego dzisiaj postanowiłam powiedzieć Wam dlaczego warto oglądać stare filmy. Bo powodów jest naprawdę sporo 🙂

1. Dlaczego warto oglądać stare filmy? Bo są bardzo dobre!

Przyczyna jest prozaiczna – próbę czasu przechodzą wyłącznie takie filmy, które są dobre. O gniotach nikt już nie pamięta – nie puszczają ich stacje telewizyjne, nie ma ich na pokazach DKF-ów, nikt nie wydaje ich na DVD. Bo po co, skoro jest tyle naprawdę ciekawych obrazów, które można wznawiać? Idąc do kina na nowe produkcje tak naprawdę sporo ryzykujemy, bo często wciska się nam badziewie ubrane w płaszczyk dobrej promocji. Chcesz więc obejrzeć coś naprawdę dobrego, wybitnego, świetnie zrealizowanego, wywołującego emocje? Obejrzyj film sprzed lat o którym nadal jest głośno.

2. Bo są pełne modowych inspiracji

Nie ma – powtarzam – nie ma lepszej modowej inspiracji, niż filmy sprzed lat. Stare kino pełne jest zarówno legendarnych kreacji, jak i mniej znanych smaczków, które mogą nas zainspirować do stworzenia oryginalnych ubiorów, ciekawych fryzur czy pracy nad własnym stylem.

3. By bardziej świadomie oglądać współczesne kino

Jeśli znamy klasykę, zupełnie inaczej patrzymy na nowe filmy. Więcej widzimy, dostrzegamy nawiązania – w dialogach, w fabule, w grze aktorskiej, a nawet w poszczególnych kadrach. Dzięki nim lepiej rozumiemy współczesne kino i współczesną kulturę. Jeśli więc ktoś twierdzi, że interesuje się kinem, a nie ma w ogóle ambicji, żeby poznać filmy nakręcone w poprzednim wieku, to znaczy, że tak naprawdę się tym kinem nie interesuje. Nie twierdzę, że trzeba oglądać wszystko. Ba. Nie twierdzę, że trzeba oglądać klasykę. Ale prawdziwi pasjonaci kina powinni ją znać.

4. Wiedza, wiedza, wiedza

Powiązane z poprzednim punktem, ale nie do końca. Dzięki regularnemu i świadomemu (a więc uzupełnionemu o informacje o jego twórcach, aktorach itp.) oglądaniu starych filmów, zyskujemy ogromną wiedzę o współczesnej kulturze. A wiedzy, zwłaszcza tej ciekawej i rozwijającej – nigdy nie jest za dużo! Można przyszpanić w towarzystwie, można wykorzystać ją w pracy twórczej, przy pisaniu bloga czy kształcić swoje dzieci. Zawsze się przyda.

5. By zobaczyć jak zmieniały się ideały męskości i kobiecości

Od niemalże androgynicznego Rudolfa Valentino przez seksownego i szorstkiego Clarka Gable’a po super męskiego Seana Connery’ego. Od ultra kobiecej Marylin Monroe przez chłopięca Audrey Hepburn i magnetyczną Lizę Minnelli po amerykańską Jane Fondę. Na przestrzeni lat wzory i ideały zmieniały się, jak w kalejdoskopie – raz modne były krągłości i duże piersi, by za chwilę ustąpić wąskim biodrom. Dzięki temu można uświadomić sobie, że to co modne, jest po prostu modne, a różne rzeczy podobają się różnym ludziom i nie musimy zawsze ślepo podążać za trendami. Plus – patrz punkt 4 😉

6. Bo mają niepowtarzalny klimat

Nie żeby wszystkie ten sam 😉 Ale ja na przykład kocham oglądać kino nieme, dlatego, że nigdzie już nie znajdę takiej atmosfery, takiego trochę naiwnego sposobu prowadzenia narracji i tego wyrazistego, przerysowanego aktorstwa. Uwielbiam też polską szkołę filmową za ten ból i pamięć o najstraszniejszym, która bije z każdego kadru. Warto znaleźć w tym całym bogactwie swój ulubiony filmowy świat, pokochać go i dobrze poznać.

7. Bo dzięki nim można lepiej zrozumieć świat i historię

Kino ma to do siebie, że porusza tematy aktualne i zazwyczaj oddaje sposób myślenia, idee czy problemy, jakie toczą świat w danym momencie. Dzięki temu na stare filmy można patrzeć nie tylko poprzez pryzmat sztuki czy rozrywki, ale również jak na źródła historyczne, które pozwolą nam lepiej zrozumieć daną epokę. Filmy mogą być źródłem historycznym, mogą być drogą do zrozumienia i do mądrości i to jest moim zdaniem najlepsza odpowiedź na pytanie: dlaczego warto oglądać stare filmy.


No! Oto moja odpowiedź na pytanie dlaczego warto oglądać stare filmy! Mam nadzieję, że choć trochę Was zachęciłam 🙂 A jeśli tak jak ja kochacie klasyczne kino koniecznie podzielcie się swoimi powodami, dla których je oglądacie. Jeśli zaś zgadzacie się ze mną, puśćcie ten wpis dalej, niech ludzie przekonają się, że to co stare, wcale nie jest złe!

Aha! Jeśli chcecie się dowiedzieć dlaczego warto czytać klasykę – zapraszam tutaj 😀

 • daWINci

  Dla mnie najważniejszy jest punk o niepowtarzalnym klimacie. Dodam jeszcze, że oglądanie filmów sprzed zarzucenia kodeksu Haysa (60′) to frajda – analizowanie w jaki sposób twórcy dwoili się i troili, żeby pokazać na ekranie to, czego nie wolno było pokazywać. No i oczywiście gra aktorów, w której chodziło o to, żeby było widać, że grają – to pozwoliło wykreować niepowtarzalne filmowe schematy, z których wszyscy korzystają do dziś.

  • Ale wiesz… było też sporo twórców, którzy kodeks mieli w głębokim poważaniu. Kręcili swoje historie. Bezkompromisowe, obrazoburcze, niezrozumiane w okresie swojego powstania. Oczywiście mieli wiele problemów, filmy leżały latami na półkach, by w końcu zostać docenionymi. Lubię ten typ reżysera walczącego filmowymi środkami wyrazu z ludzką hipokryzją.

   • daWINci

    No mi chodzi bardziej o mainstream. Ile musieli się np. napocić, żeby przeszło „I Give a damn” w Przeminęło z wiatrem 🙂

 • Zgadzam się z wpisem 🙂 Dodam jeszcze, że warto oglądać filmy stare spoza głównego nurtu. Szperać, wyciągać tytuły twórców prowokujących, bezkompromisowych, tych, którzy w swoim okresie twórczym byli niezrozumiani. Pozdrawiam

  • Prawda! Ale to jest już bardzo wysoki stopień wtajemniczenia w kino – ja na razie pracuję nad dobrą znajomością podstaw 🙂

 • Mam wrażenie, że dzisiaj filmy robione są wyłącznie pod efekty specjalne. Tak jakby fabuła zeszła na dalszy plan i stała się tłem pod efekty twórców. A ja w filmach zawsze szukam dobrej historii, czegoś co będzie szokowało, trzymało w napięciu, wywoływało emocje. Nie czegoś na co się tylko dobrze patrzy. Dlatego uwielbiam stare filmy:)

  • To dokładnie tak samo, jak ja 🙂 Chociaż jestem też bardzo łakoma na dobre zdjęcia, ale tu stare kino też mnie zaspokaja 🙂

 • Oglądając współczesne filmy nie mogę pozbyć się wrażenia, że po prostu starsze kino jest dużo lepsze. Nie wiem, jak to się dzieje, że w dzisiejszych czasach tak trudno o świetny film. I na palcach jednej ręki mogę wymienić filmy, które w zeszłym roku mnie zachwyciły.
  Cieszę się natomiast, że często na ekrany naszych telewizorów, czy nawet na kinowe ekrany w ramach rozmaitych wydarzeń, wracają filmy starsze. Ostatnio miałam okazję oglądać „Sprawę Gorgonowej” na Kino Polska i jakiż to jest cudowny obraz. Teraz poluję na „Przesłuchanie” z Krystyną Jandą na tym samym kanale 🙂

  • Śmiem twierdzić, że współczesne klimatyczne filmy, na dodatek dobrze zrobione, to te o których mało kto słyszał. Ciężko jest znaleźć takie perełki.

  • Myślę, że nie jest tak źle ze współczesnym kinem – nadal zdarza mi się zakochać w nowych filmach. Jednak fakt pozostaje faktem – obecnie komercyjne, hollywoodzkie (ale nie tylko) kino głównego nurtu jest robione – jak nazwa wskazuje – pod publikę i dla pieniędzy, a sztuki i oryginalności można w nich szukać ze świecą (choć i tu znajdują się wyjątki).

 • Bez dwóch zdań zgadzam się. Tylko jak się do nich dostać? Nie ma ich w większości na dvd czy br, na vod też nie ma (a jak się trafi to ocenzurowany!) na nielegalu też ciężko cokolwiek znaleźć. Zastanawiałem się czemu nie ma do nich dostępu i stwierdziłem, że to dzisiejszy przemysł filmowy nie chce tego, widzowie zaczęliby nie daj szatanie więcej wymagać.

  • Prawda! Ale część staroci jest już w domenie publicznej – wygasły do nich prawa autorskie, więc (o ile dobrze rozumiem) można je zupełnie legalnie oglądać w internecie (niech mnie ktoś poprawi, jeśli coś tu kręcę). Nielegalnie – sporo jest dostępnych, ale też nie wszystkie 😉

   A co do DVD – faktycznie wybór jest malutki 🙁 Staram się zbierać płyty ze starymi filmami i zawsze kiedy na nie trafiam, to kupuję, ale niestety – mam ich bardzo niewiele.

 • Lubię stare filmy 🙂 Z jakiego filmu pochodzi pierwsze zdjęcie?

 • Karola

  Zgadzam się z każdym punktem! 🙂
  I ta gra aktorska <3

 • Warto oglądać stare filmy i… wychylić nosa spoza naszą strefę komfortu, czyli filmy amerykańskie czy europejskie. W ten sposób można odkryć prawdziwe smakołyki 🙂

%d bloggers like this: