10 filmowych super-kobiet, które warto naśladować!

Kiedy przyszedł mi do głowy pomysł na ten wpis, pomyślałam sobie, że stworzenie listy będzie banalnie proste. Znaleźć 10 filmowych bohaterek, które są super-kobietami, mają w głowie coś więcej niż miłość, dzieci i wygląd? Są stanowcze, odważne, silne i przedsiębiorcze? Niezależne? Co za problem?! Przecież kina są pełne fajnych babek, a w serialach to już… Hmmm… Może jednak nie? Po jakimś czasie uświadomiłam sobie, że znalezienie 10 kobiecych postaci, które warto naśladować, jest niezwykle trudne. Scenarzyści serwują nam ogromną ilość papierowych, nudnych postaci kobiecych. A charyzmatycznych super-dziewczyn jest jak na lekarstwo! Mimo to udało mi się odgrzebać kilka naprawdę godnych naśladowania bohaterek! To co? Ciekawi, kto znalazł się na mojej liście? 🙂

Juno i jej macocha Bren, czyli właściwe wybory

106845.1

Ta dziewczyna ma wszystko! Odwagę, poczucie humoru, charakter, siłę. Bierze się za bary z życiem, nie ucieka, nie chowa się w swojej skorupie. Robi to, co jest właściwe, choć wcale nie najwygodniejsze, wręcz bardzo trudne. I wszystko z pełnym uśmiechem na twarzy. Uwielbiam ją i kiedy przyjdzie życiowa burza (tfu, tfu! Oby nigdy nie nadeszła!) chcę być jak Juno. I jej cudowna macocha Bren, która też potrafi dać czadu. Cudowne kobiety! Kocham je!

Rose deWitt Bukater, czyli wolność przede wszystkim

211003.1

Bo wiecie, to wcale nie jest takie proste zostawić wygodne, zamożne i luksusowe życie w imię miłości (bądź czegokolwiek innego). To wcale nie jest takie proste sprzeciwić się matce-tyrance. A Rose się odważyła. Zresztą, to już nawet nie chodzi o jej odważne decyzje. Rose to niby taka zwykła romantyczna heroina. Ale czy na pewno? Może to tylko pozory? Błysk w oku z jakim zapala papierosa, pije piwo i uwodzi Jacka wskazują na coś zupełnie innego. Ona chce żyć, a przede wszystkim chce być wolna. Do tej wolności dąży i kto wie? Może biedny, poczciwy, ostatecznie utopiony Jack, był tylko środkiem do osiągnięcia celu?

Hermiona Granger, czyli można być i mądrą, i ładną

104208.1

Hermionę można znaleźć w każdym tego typu zestawieniu. Ale wiecie co? Nie ma się co dziwić, bo Hermiona to jedna z najbardziej niezwykłych postaci kobiecych w historii kina. Diabelsko inteligentna, szatańsko ambitna, mądra i sprytna, wykorzystuje wszystkie swoje atuty do realizacji celów (a więc w walce ze złem i w byciu najlepszą uczennicą w szkole). Oprócz tego jest sprawiedliwa, dobra, uczciwa. Może nieco emocjonalna, ale na pewno nie bardziej niż Ron Weasley, który zdecydowanie jest czołowym histerykiem w sadze J.K. Rowling. To idealny wzór dla młodych (i nie tylko) dziewczyn, bo Hermiona to przykład kobiety, która jest wartościowa, inteligentna, silna, a przy okazji niezwykle atrakcyjna.

Idgie Threadgoode, czyli idealna przyjaciółka

520661.1

Och Idgie! Bohaterka jednego z moich ukochanych filmów Smażone zielone pomidory to naprawdę twarda sztuka. Stanowcza, żyje niezależnie, tak jak chce. A uwierzcie mi! W tamtych czasach, na amerykańskim południu, taki samodzielny i niezależny lifestyle wcale nie był prosty! Idgie walczy z przeciwnościami losu jak lwica, potrafi też docenić życie. Lecz przede wszystkim nie przypominam sobie lepszej filmowej przyjaciółki. Idgie za bliskie osoby dałaby się pokroić, jednak na szczęście jest na tyle sprytna, odważna i przedsiębiorcza, że to ona szatkuje wrogów na kawałeczki.

Furiosa, czyli pełne poświęcenie dla sprawy

512667_4.1

Kolejna piękna kobieta, która bardziej niż piękna chce być silna. I dobra. I sprawiedliwa. I potrafi się bić. Surowy, pustynny świat Mad Maxa nauczył ją twardego życia, ale przecież Furiosa jest osobą o ogromnej wrażliwości społecznej. Poświęca się dla sprawy, walczy o nią. Nie poddaje się. Tak jak Mad Max: Na drodze gniewu zupełnie mi się nie podobał, tak Furiosę uwielbiam!

Robin Scherbastky, czyli istnieje inna droga

154157.1

Ta pani nie da sobie dmuchać w kaszę! Robin jest piękna, ale  (zazwyczaj…) nie nadużywa swojej urody. Ma cele, które, w końcu, mimo licznych przeszkód i potknięć, realizuje. Odnosi sukces w życiu zawodowym, który jest wyłącznie zasługą jej ciężkiej pracy. Ale przecież wcale nie było jej łatwo, musiała stanąć przed trudnymi decyzjami. W pewnym momencie przedkłada nawet życie osobiste nad zawodowe, a to przecież bardzo rzadki wybór wśród filmowych postaci. Lecz Robin po prostu taka jest – zdeterminowana, kochająca swoją pracę i styl życia, który wybrała. Oprócz tego jest dobrą przyjaciółką, równą babką i umie pić whiskey (?). Pokazuje, że w życiu są inne drogi niż mąż, dom z ogródkiem i stadko dzieci.

Roxie Hart i Velma Kelly, czyli dążenie do celu

249648.1

Dwie przedsiębiorcze przestępczynie z doskonałego musicalu Chicago. Bezwzględne, wykorzystują swoje uroki, wdzięki i talenty do własnych celów, nie licząc się z nikim i niczym. Waleczne, odważne, złe, a przede wszystkim rządne sławy i splendoru. Może niekoniecznie polecam Wam zabijanie mężów i innych irytujących mężczyzn, ale jedno jest pewne: Roxie i Velma to niezwykle silne, stanowiące o sobie i zdeterminowane kobiety. I to mi się w nich baaaardzo podoba!

Daenerys Targaryen, czyli najlepsza królowa na świecie

324688.1

Kocham tę babkę <3 Daenerys jest moją wielką idolką i choć podobno (z charakteru!!!) przypominam bardziej Tyriona (duży intelekt, duży cynizm, którym przykrywam resztki wiary w świat i ludzi, połączone z niepokojącym upodobaniem do napojów wyskokowych), to tak naprawdę chciałabym być Daenerys. Odważna, władcza, dumna. Dobra, sprawiedliwa, dzielna. Silna, ale zarazem delikatna. Lecz przede wszystkim: ma smoki! I to całe trzy. A kiedy wstanie i coś powie, to wszyscy drżą ze strachu! Daenerys jest najlepsza!


A Wy? Jakie jeszcze silne i mocne filmowe kobiety znacie? Które są dla Was wzorem i inspiracją? Dzielcie się!

 • Milena

  Erin Brockovich, Roszpunka z Zaplątanych

 • Elsa 🙂

 • Anna Winiarska

  To jak wywołano bajkowe postacie to ja mówię: Merida Waleczna 🙂

 • Scarlett O’Hara . Skradłam nawet jej powiedzenie i posługuję się niemalże na co dzień „Jutro też est dzień. Jutro o tym pomyślę”.

  • Scarlett mi się kojarzy bardziej z książką, ale racja 🙂 A przecież jest też bohaterką filmową 🙂

 • ale pięknie wybrałaś te postaci! <3 jednak moje ulubione to Deners i Juno!!!

 • Agata Bator

  Fajna i jaka insiracja na weekend żeby coś dobrego obejrzeć! Uwielbiam Robin i HIMYM 🙂

 • Jakiś tydzień temu zastanawiałam się właśnie nad tym samym tematem, ale w książkach, a konkretniej w lekturach szkolnych. I zauważyłam, że od małego wpaja nam się, że kobieta musi być delikatna, grzeczna i pachnąca. Ja z charakterem buntowniczki, zawsze musiałam robić na przekór, dlatego bliżej jest mi do Robin, a Deneris podziwiam całym sercem.

  • Coś jest z tymi lekturami 🙂 Ale myślę, że i tak w książkach łatwiej znaleźć silne kobiece osobowości niż w filmach 🙂

 • Faktycznie super wybory, zgadzam się z Hermioną czy też Robyn. 🙂 Sama bym wymieniła Blair z serialu Plotkara. Kocham jej wrażliwość ale też dojrzałość i to jak mocno stąpała po ziemi. To jak walczyła o swoje często za wszelką cenę, ale pamiętała też co w życiu jest najważniejsze – czyli bliscy ludzie. 🙂

  • Ja też zawsze bardzo lubiłam Blair 🙂 I masz rację – pasuje do tego towarzystwa idealnie! 🙂

 • Z tego wszystkiego najbliższa mi jest Robin Scherbastky 🙂

 • Agata

  Hermiona i Idgie to moje dwie zdecydowane faworytki 🙂 Ale Daenerys i Robin też lubię 🙂

 • Bardzo fajne zestawienie 😉 Mnie najbardziej z przedstawionych postaci imponuje Hermiona i chyba też do niej chciałabym być podobna. Trzymaj się ciepło!

 • O Juno czytam już któryś raz w niedługim czasie. Muszę chyba obejrzeć ten film 😉 Robin i ogólnie cały serial wprost uwielbiam <3 Chociaż chyba tego picia whiskey nigdy nie zrozumiem 😉

 • Pingback: Blogerki czytane w maju. - Muffin Case - niepopularny blog w dzisiejszej blogosferze()

%d bloggers like this: