Kryminalna Zima: najlepsze gry detektywistyczne!

DSC_0013

Wiecie co? Kocham grać w planszówki, karty i gry towarzyskie! I to już od lat 🙂 Nie jestem może jakimś wielkim geekiem, ale naprawdę lubię usiąść przy stole i pobawić się tak przez kilka godzin. Mam to szczęście, że zarówno mój Paweł, jak i sporo moich znajomych planszówki lubią i chętnie w nie grywają. Niektórzy mają nawet całkiem ładne kolekcje gier 😉 My na razie mamy ich zaledwie kilka, ale jest nadzieja, że nasz stan posiadania się powiększy 😀 

Ale przechodząc do sedna: w Kryminalnej Zimie nie może zabraknąć wpisu o grach detektywistycznych. Bo dlaczego mamy obcować z kryminałem wyłącznie na kartach książki lub ekranie telewizora? Po co się ograniczać, skoro istnieją fantastyczne sposoby na nieco bardziej interaktywną zabawę? W końcu Bóg wymyślił planszówki nie bez powodu 😀 Oto jest krótka (ale treściwa) lista najciekawszych gier, w których głównym zadaniem zawodników jest wykrycie przestępców! 😀

kryminalna_zima_w_skrytce

1. Mafia

Doskonała gra na większe imprezy, bo im więcej osób gra w Mafię tym jest ciekawiej. Zasady gry są dość proste, a w dużym skrócie: na początku gry zawodnicy losują kim będą: mafiosem czy zwykłym obywatelem. Jeśli jesteś z mafii musisz się dobrze ukrywać, blefować, wrabiać innych. Innymi słowy, robić wszystko, by nie zostać złapanym! Jeśli jesteś obywatelem twoim zadaniem jest wykrycie kto jest mafiozem.

Tu się liczy kreatywność, umiejętności aktorskie, spryt i przebiegłość, czyli generalnie to, co może się przydać przy rozpracowywaniu zorganizowanej przestępczości! Jej ogromną zaletą jest możliwość włączenia do zabawy naprawdę dużej liczby osób. W Mafię mogą zagrać właściwie wszyscy uczestnicy imprezy!

2. Czarne historie

Ta gra to prawdziwy mrok i esencja zbrodni 😉 Do zabawy potrzebujemy zestawu kart. Na każdej z nich opisana jest jakaś straszna, mrożąca krew w żyłach historia. Kartę dostaje mistrz gry, czyta co się wydarzyło i nikomu nie zdradza tajemnicy. A pozostali zawodnicy muszą znaleźć rozwiązanie, zadając mistrzowi gry pytania na które on odpowiadać może wyłącznie tak lub nie. Nikt tu nie przegrywa, nikt nie wygrywa, liczy się  wspólna rozrywka i wyobraźnia.

To zdecydowanie zabawa dla mających szaloną fantazję i lubiących kreatywne myślenie osób. Czarne historie doskonale sprawdzą się podczas spotkań towarzyskich, aczkolwiek, jeśli mam być szczera, to tę grę polubiłam najmniej. Chyba nie mam aż tak wypaczonej wyobraźni 😉

3. Cluedo

Mój zdecydowany faworyt! Gra jest inspirowana Złotym Wiekiem Kryminału, czyli gracze muszą rozwiązać zagadkę morderstwa dokonanego w angielskiej rezydencji, w latach dwudziestych (a może trzydziestych?) XX wieku. Do gry potrzebna jest plansza z rozkładem rezydencji, karty z osobami biorącymi udział w śledztwie (jedna z nich jest mordercą), narzędziami zbrodni (jednym z nich dokonano mordu) i pomieszczeniami (w jednym z nich zabito ofiarę). Celem gry jest ustalenie kto, czym i gdzie popełnił przestępstwo.

Zabawa jest przednia, ale żeby odgadnąć kto jest mordercą, trzeba się zdrowo nagłowić, być uważnym, logicznym i szybkim 🙂 No i oczywiście mieć trochę szczęścia! Najbardziej w Cluedo podoba mi się konieczność ciągłego używania małych szarych komórek oraz fajna, klimatyczna otoczka. Naprawdę można się poczuć, jak w powieści Agathy Christie!


A Wy znacie te gry? Lubicie? A może preferujecie jakieś inne ciekawe zabawy ze zbrodnią w tle? Dzielcie się!

  • Od jakiegoś czasu zbieram się, żeby Cluedo kupić, ale coś mi nie idzie:) Nigdy nie grałam, ale właśnie czytałam masę zachwalających recenzji:)

    • „Cluedo” to taka rozrywka, którą trzeba lubić. Dużo tam skupienia i kombinowania, ale ja polecam baaaardzo 🙂

  • Słyszałam dużo fajnych opinii o ,,czarnych historiach” 🙂 Z chęcią bym zagrała. 🙂

%d bloggers like this: