Kryminalna zima w Skrytce: O tym, jak pokochałam Sherlocka Holmesa

DSC_0946

Czyli moje (entuzjastyczne) wrażenia po lekturze Studium w szkarłacie A.C. Doyle.

Sherlock? Nie, dziękuję!

Przyznam się Wam do czegoś! Otóż z Sherlockiem Holmesem nigdy nie było mi po drodze. Kiedyś tam, dawno temu, w odległej przeszłości, przeczytałam Psa Baskervillów. Owszem, nawet mi się podobał, ale chyba głównie dlatego, że to była taaaka dorosła lektura, a ja miałam jakieś 10 lat. Do dziś zresztą pamiętam swoje rozczarowanie, kiedy okazało się, że w historii nie ma nic nadprzyrodzonego 😀 Znam Sherlocka z filmów, seriali, najnowszą produkcję z Benedictem Cumberbatchem uwielbiam, ale książki…? O Holmesie…? Nie, jednak podziękuję. Bo to przecież jest dla dzieci. Bo to takie staromodne (ja! ja, wielbicielka wszystkich starych powieści, klasyki literatury, ja tak sobie myślałam). I żyłam bez Sherlocka. Aż przyszedł dzień, kiedy postanowiłam zagłębić gatunek literacki, jakim jest kryminał. No i nie było już wyjścia. Musiałam otworzyć Księgę wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa, którą zakupił mój, wielbiący tego detektywa, małżonek i przeczytać coś. Cokolwiek. Choćby jedno małe opowiadanie. No bo jak tu pisać o Sherlocku, wymądrzać się, kiedy właściwie wcale nie zna się twórczości sir Arthura Conana Doyle’a?

Jeszcze nie znasz Sherlocka Holmesa – oznajmił – Może ci zupełnie nie przypaść do gustu. Życie z nim na co dzień może nie być takie proste.

I co się stało? Wsiąkłam! Ja, taka anty-sherlockowa babka, zadurzyłam się w książkowym wydaniu Holmesa, pokochałam styl pisania A.C. Doyla. Dlaczego?

Za co pokochałam książkowego Sherlocka?

Bo to jest przegenialna literatura. Przede wszystkim sama postać detektywa wyprzedza swoją epokę. Jest naprawdę niesympatyczny, złośliwy i paskudny. Przy tym zabójczo inteligentny, kieruje się w życiu i w pracy swoistymi zasadami. Totalnie aspołeczny. Jak ja kocham takich bohaterów <3 . Do tego historia, którą opisuje nam doktor Watson jest naprawdę ciekawa i czytając ją  miałam wrażenie, że to książka napisana współcześnie. Nawet pojawiły się, tak modne dzisiaj, reminiscencje. Bardzo, bardzo mi się to podobało!

Zastanówmy się… Jakie mam jeszcze wady? Czasami popadam w depresję i całymi dniami się nie odzywam.

Poza tym proza Doyle’a jest doskonale napisana, ciekawa, przyjemnie i sprawnie się ją czyta. Język jest w sam raz: przystępny, ładny, potoczysty. Tempo akcji idealne – nie za szybkie, nie za wolne. Napięcie budowane perfekcyjnie. Postacie drugoplanowe są ciekawe, mają swoją historię. W Studium w szkarłacie znajdziemy też trochę tła, może nie tyle społecznego, co historycznego.

images-1

Skrytkowa Skala Kryminału

A jak wygląda Studium w szkarłacie w Skrytkowej Skali Kryminału? Za zagadkę – 3/3 punkty; za budowanie napięcia – 2,5/3 punktu; za lekkie pióro – 3/3 punkty; za bohatera – 4/3 punkty (maksimum to 3, ale dla Sherlocka jest inna skala), za bohaterów drugoplanowych 2/2 punkty; za poznawczość – 1/2 punkty; za tło obyczajowe – 1/2 punkty; za małą ilość flaków – 2/2 punkty. Razem daje to nam aż 18,5 punktu! I bardzo słusznie! 🙂 I wiecie co? To na pewno nie było moje ostatnie spotkanie z Sherlockiem Holmesem! W końcu czeka na mnie cała księga jego dokonań!

Skrytkowa Skala Kryminału: 18,5/20

Moja ocena: 9/10

  • Nigdy nie czytałam książki i jakoś sam tytuł mnie nie przyciągnął, nawet serial (a ja uwielbiam seriale), jednak film – z iron manem (zapomniałam nazwiska aktora) dla mnie mistrzostwo, obie części fantastyczne. Po Twojej recenzji mam ochotę spróbować tej książki, ale nie wiem co z tego wyjdzie 😉

    • Robert Downey Junior 😀 Doyla warto spróbować, bo jego książki są krótkie, a i ma na koncie duuużo opowiadań 🙂

  • Paula

    Czy tu są wszystkie książki A.C Doyla o Sherlocku Holmsie? Czy jakaś jest pominięta? A jeśli tak to która? Czy te książkę można kupić tylko w internecie czy w jakiejś księgarni?

    • Są w niej wszystkie powieści i opowiadania, ma bardzo duży format, ale czyta się ją dość wygodnie 🙂 My kupiliśmy ją w zeszłym roku na wyprzedaży w Empiku stacjonarnym, ale widzę, że jest normalnie dostępna w wielu księgarniach internetowych 🙂

%d bloggers like this: