Motywacyjny poniedziałek: sprawdzone sposoby na pobudzenie kreatywności

kaboompics.com_Woman's hand using a pen noting on notepad

Siedzisz w domu i szukasz rozwiązania poważnego rodzinnego problemu. W pracy znowu trzeba wymyślać nowe sposoby na zdobycie klienta. Nie wiesz w co się przebrać na Halloween, ani co ugotować jutro na obiad. Tematy na bloga jakby się pokończyły. Masz pustkę w głowie. Czego Ci trzeba? Co zrobić żeby to zmienić? To proste! Musisz pobudzić swoją kreatywność!

Kreatywność jest niezbędna w mniejszym lub większym stopniu w prawie każdej pracy (może poza księgowością 😉 ). Pomaga też w codziennym funkcjonowaniu, sprawianiu bliskim niespodzianek, organizowaniu epickich imprez, pisaniu bloga i w wielu innych czynnościach. Dlatego też niezwykle ważne jest by nad nią nieustannie pracować. Dziś chciałam się z Wami podzielić moimi sposobami na pobudzenie kreatywności, które naprawdę (u mnie) działają.

1) Rozmowa

Mój ulubiony sposób na podkręcanie kreatywności. Czasami jest tak, że w głowie rodzi się jakiś wydawałoby się dobry pomysł, ale go nie czuję, czegoś mi w nim brakuje. Wtedy najprostszym sposobem na jego dopracowanie, wymyślenie szczegółów jest dyskusja. Rozmowa też przydaje się jako źródło pomysłów samo w sobie, bo w każdym dialogu z drugim człowiekiem możemy znaleźć coś co nas zainspiruje. Iskierkę, która pobudzi naszą wyobraźnię.

2) Czytanie innych blogów, prasy, książek, oglądanie filmów

Podobnie jak rozmowa działa stały kontakt z twórczością innych osób. I nie chodzi tu o to żeby kogoś kopiować, ale pobudzać swój mózg do działania. Na przykład: zachwyt nad kreacjami głównej bohaterki filmu będzie inspiracją do zmian w garderobie albo do serii bardzo ciekawych postów. Albo zobaczony przypadkiem w Dzień Dobry TVN przepis kulinarny staje się zaczątkiem do wymyślenia epickiej zapiekanki makaronowej, która z pierwotnym przepisem ma wspólne raptem dwa składniki!

3) Natychmiastowe zapisywanie pomysłów

Zapisywanie pomysłów jest kluczowe dla ludzi, którzy chcieliby się stać bardziej kreatywni. Po pierwsze dlatego, że inaczej 90% całkiem niezłych koncepcji ulatuje w przestrzeń i nigdy do nas nie wraca. Po drugie jeśli zapiszemy jeden pomysł zaraz w głowie pojawiają się kolejne. I kolejne. I kolejne. A my mamy potem prawdziwy skarbiec z którego możemy czerpać to co najlepsze.

4) Wykonywanie powtarzalnych, banalnych czynności

Choć brzmi to dziwnie, mi najlepsze pomysły na wpisy pojawiają się podczas sprzątania mieszkania. Serio! I nie jest to tylko mój wymysł. Naprawdę, te posty powodują wzrost statystyk, zazwyczaj też mają sporo komentarzy. Nie wiem jak to się dzieje, ale kiedy myję łazienkę staję się najbardziej kreatywną kobietą na świecie 😉 A już odkurzanie sprawia, że wzbijam się na wyżyny pomysłowości! Podobnie dzieje się kiedy biegam, koloruję, właściwie w każdej sytuacji, gdy spuszczam myśli ze smyczy i daję im swobodę.

5) Podróże

Te małe i duże. Kształcą – to już wszyscy wiemy, ale też bardzo rozbudzają kreatywność. Wszystko może być inspiracją: widok z samochodu, nowa potrawa, średniowieczny zamek, tajemnicza uliczka. Od razu otwierają się w głowie nowe klepki, a tematy na zdjęcie, wpis, opowiadanie czy nawet nowe rozwiązanie dla biznesu pojawiają się same. Nie trzeba jechać daleko, wystarczy zmienić nieco otoczenie, a pomysły same przychodzą do głowy!

6) Ruch fizyczny

Nawet zwykły spacer czyni cuda. Aktywność odświeża umysł, pozwala oderwać się na chwilę od tematu, odstresować się. Po ćwiczeniach jesteśmy odprężeni, zrelaksowani, a nasza kreatywność zazwyczaj rusza z kopyta. Kiedy nic się w głowie nie klei, najlepiej zrobić sobie przerwę na sport. Zawsze pomaga!


Teraz Wy! Co robicie, by polepszyć swoją kreatywność? Koniecznie podzielcie się ze mną swoimi sposobami 🙂

 • Na mnie zawsze dobrze działało zmywanie 🙂 Ile się wtedy postów w głowie natworzyło…Teraz mam zmywarkę i kryzys twórczy :p

  • A nie, zmywanie wywołuje u mnie agresję, wolę mój odkurzacz 😉

 • punkt 2 i 3 zawsze działa i to moje ulubione sposoby na pobudzenie kreatywności, zdecydowanie 🙂

 • Dla mnie najbardziej skuteczna jest rozmowa i tzw burza mózgów. Super sprawa:)

 • U mnie najbardziej się sprawdza właśnie spacerowanie vel bieganie oraz czytanie – blogów, książek, tego, co akurat wpadnie mi w ręce. Zawsze znajdę wtedy jakąś inspirację. A nawet jak nie na pisanie bloga, to na zwyczajne życiowe sprawy. Co jeszcze? Rozmowa i zapisywanie pomysłów, które przyjdą mi do głowy OD RAZU. Ile razy mi się zdarzyło, że pomysł wpadał do głowy, obiecałam sobie, że go gdzieś potem zapisze, a potem… pomysł znikał w natłoku innych wrażeń i informacji. Teraz nauczyłam się zapisywać wszystko od razu na przeznaczonej do tego kartce w organizerze 😉

 • S

  Czytanie blogów i skrupulatne zapisywanie pomysłów w organizerze :))

 • moim sposobem na rękodzielniczą kreatywność jest szperanie po rękodzielniczych blogach. Zazwyczaj jednak robię tak , że przeglądam prace w innej technice niż pracuje sama. To mi podsuwa inne, nowatorskie i ciekawe rozwiązania.
  Blogowanie też otworzyło mi oczy na wiele aspektów życia. Nie spodziewałam się, że to jest tak bardzo rozwijające.

 • Ciekawa Rozmowa, podróże, kolorowanki, fotografia, gry logiczne

  • Gry logiczne w sumie wydają się całkiem ciekawym pomysłem na rozwijanie kreatywności 🙂

   • O najprostrzej z nich zaraz wrzucam na bloga. 🙂

 • Magdallena

  Od czasu do czasu zrobić coś, co zupełnie odbiega od schematu postępowania. Najważniejsze – przestać być perfekcjonistą!
  http://magdallenamagazine.blogspot.com/2015/10/dostrzez-w-sobie-artyste.html

%d bloggers like this: