Straszna kulturka, czyli moja subiektywna lista halloweenowych filmów, seriali i książek!

kaboompics.com_Home Decorations- Beautiful gold painted Pumpkins II

Obchodzicie Halloween? Idziecie dzisiaj na jakąś imprezę, maraton filmowy albo domówkę? A może tak jak ja opiekujecie się małym Ssakiem i wieczór przed 1 listopada spędzicie zgoła nie imprezowo? Tak czy siak, bez względu na to czy lubicie przebierać się za zombiaki, czy też nie interesuje Was komercyjny, dyniowy szał, jedno jest pewne. Listopad to zdecydowanie najmroczniejszy miesiąc w roku i po prostu idealny czas na to żeby się trochę przestraszyć. I można zacząć już dzisiaj. W Halloween! A żeby pomóc Wam w wyborze, sporządziłam moją subiektywną listę najstraszniejszych ze strasznych, najmroczniejszych z mrocznych filmów, seriali i książek. Takich, które sprawią, że będziecie się bali wstać w nocy do toalety ;-).

FILMY

Sinister reż. Scott Derrickson

353751.1

To jest film dla ludzi o prawdziwie mocnych nerwach! Niby sztampa: rodzina przeprowadza się do nowego domu, a ojciec znajduje na strychu tajemnicze i przerażające nagrania. Niby nic. Ale atmosfera jest tak przytłaczająca, tak mroczna i po prostu straszna, że nawet ja, stary, zblazowany wyjadacz filmów grozy naprawdę się bałam. Proponuję obejrzeć w towarzystwie, które w razie konieczności można mocno złapać za ramię ;-).

Egzorcyzmy Emili Rose reż. Scott Derrickson

242300.1

Nie wiem jak Was, ale mnie najbardziej przerażają właśnie filmy o opętaniach, egzorcyzmach i diabłach. Prawdopodobnie dlatego, że w nie wykluczam tego, że takie straszne rzeczy mogą wydarzyć się naprawdę. Egzorcyzmy Emily Rose spowodowały, że miałam autentyczne, stuprocentowe dreszcze przechodzące po karku. Pierwszy raz w życiu! A później długo budziłam się w nocy i z lękiem sprawdzałam, która godzina (ci co oglądali, wiedzą o co chodzi 😉 ). Brrrrrr.

Lśnienie reż. Stanley Kubrick

182518.1

Klasyka gatunku, nakręcona na podstawie równie klasycznej powieści Stephena Kinga. Kto nie widział (i nie czytał) zdecydowanie powinien to zrobić. Jack Nicholson straszy profesjonalnie, a klimat jest mistrzowski. Raz próbowałam oglądać Lśnienie, kiedy byłam sama w domu. Nie dałam rady…

Dziecko Rosemary reż. Roman Polański

420285.1

Niby na ekranie nie dzieje się wiele, a sam film nie jest takim typowym horrorem. Ale ten klimat! Ten mrok! To zakończenie! Atmosfera jest absolutnie, koszmarnie, potwornie przerażająca. Każdy wielbiciel grozy w kinie powinien obejrzeć!

Kobieta w czerni reż. J. Watkins

308721.1

Ten film to kwintesencja wiktoriańskiego horroru. Harry Potter (no, dla mnie to zaaawsze będzie Harry) dojrzał, został prawnikiem i dostał zlecenie uporządkowania spraw spadkowych w Domu na Węgorzowych Moczarach (sic!). A tam… straszy! I to jak! Angielskie pejzaże, przerażający pokój dziecięcy i mgliste bagna. Kocham takie klimaty i Wam również je polecam!

SERIALE

American Horror Story

293485.1

Wiem, że zapewne większość z Was widziała ten przegenialny serial, ale pisząc o strasznej kulturze po prostu nie można go pominąć! Obecnie w telewizji leci już piąty sezon. Nie zaczęłam go jeszcze oglądać, ale dwa pierwsze mogę polecić z czystym sumieniem. Akcja pierwszego rozgrywa się w nawiedzonym domu. W drugim sezonie – zupełnie niezależnym tematycznie od pierwszego – przenosimy się do prowadzonego przez siostry zakonne szpitala psychiatrycznego i lat 60 XX wieku. Twórcy bawią się konwencją, wplatają przeróżne wątki i co najważniejsze – porządnie straszą!

Miasteczko Twin Peaks

174956.1

To jest mój ukochany serial ever! Zresztą produkcja Davida Lyncha zyskała wielkie grono fanów na całym świecie nie bez powodu. Tajemnicza śmierć Laury Palmer, zło, zepsucie, czerwony pokój i agent Dale Cooper jeżą włosy na głowie. Nie do końca wiadomo o co w serialu chodzi, ale najważniejszy w Twin Peaks jest klimat. No i oczywiście nieśmiertelna muzyka.

KSIĄŻKI

Halloween_książki

Domofon Zygmunt Miłoszewski

O tej książce pisałam Wam wczoraj (klik). Teraz tylko wspomnę, że WARTO, WARTO, WARTO 😀

Krąg M. Strandberg S. Bergmark Elfgren

Szwecka powieść dla nastolatek bije ostatnio rekordy popularności. I wcale mnie to nie dziwi! Krąg to pierwsza część trylogii, na którą składają się jeszcze dostępne w księgarniach Ogień i Klucz. Opowiada historię kilku nastolatek, które niespodziewanie odkrywają w sobie magiczne moce. Banał? Być może ;-). Ale mroczny klimat książki, której autorzy nie stronią od seksu, alkoholu i problemów społecznych, magia i naprawdę wciągająca zagadka kryminalna pochałaniają bez reszty. Jeśli miałabym powieść do czegoś porównać, to byłyby to społeczna proza Majgull Axelsson, kryminał Camilli Lackberg i Harry Potter ;-). A oprócz tego jest strasznie. I iście halloweenowo :-).

Dracula Bram Stoker

Klasyka powieści grozy. Może w dzisiejszych czasach nie budzi aż takich emocji i nie przeraża tak jak kiedyś (chociaż pierwsze 100 stron wywołało u mnie dreszcze), ale naprawdę warto przeczytać. Choćby po to żeby odkryć skąd właściwie wzięło się wiele horrorowych motywów :-).

Ciemno, prawie noc Joanna Bator

Brrrrrr. Ta książka to zdecydowanie lektura dla ludzi o bardzo, bardzo, baaaaardzo mocnych nerwach. Wraz z dziennikarką Alicją Tabor przenosimy się do ponurego, listopadowego Wałbrzycha, nad którym złowieszczo góruje zamek Książ. Nic w tym mieście nie jest normalne, wszystko zepsute, ohydne i skażone złem. Główna bohaterka zaś pisze reportaż o zaginionych dzieciach. Jeśli miałabym jakoś nazwać prozę Bator, to jest to realizm horroryczny. Bo niby wszystko jest normalnie, duchy i wampiry nie wyskakują z każdego zakątka książki, ale… No właśnie… Ale…

Nocna zmiana Stephen King

Last but not least! Na koniec zestawienia czas na Mistrza i najlepszy zbiór groźnych 😉 powiadań jaki zdarzyło mi się przeczytać. W tym klasycznym już zbiorze znajdziemy całą masę strasznych historii, w tym m.in. moje ulubione opowiadanie Dzieci kukurydzy. Jeśli jeszcze nie czytaliście – możecie zacząć nadrabiać już dziś!


To co? Straszymy się dzisiaj? 😀

  • Na taki czas King wydaje się idealny. 😀 No i American Horror story. <3

%d bloggers like this: