Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kotach, ale boicie się zapytać

mity na temat kotów

Wiecie co? Naprawdę mnie boli, jak ktoś mi mówi, że nie lubi kotów! I to wcale nie dlatego, że ich nie lubi. Nie Na to, że czegoś się nie lubi nie ma rady. Ja dla przykładu nie znoszę brukselki – nic i nikt nie przekona mnie do tego, że to jest jadalne. Lecz ja brukselki spróbowałam, i to parokrotnie. Dopiero po dogłębnej analizie stwierdziłam, że to nie dla mnie. I tak samo jest z kotami. Żeby powiedzieć, że się ich nie lubi, trzeba je najpierw dobrze poznać, a 99% ludzi, którzy twierdzą, że nie lubią kotów, tak naprawdę kotów nie zna! Dlatego dziś postanowiłam przeprowadzić na blogu kampanię edukacyjną pt. Koty to wspaniałe zwierzęta i musicie je czcić. Wielbiciele kotów na pewno mi przyklasną. Wrogowie – niech się wstrzymają z deklaracjami, że oni mimo wszystko kotów nie znoszą. Najpierw pogadajcie normalnie z jakimś kotem.

Mit 1. Koty nie przywiązują się do ludzi, tylko do miejsca.

Bulszit jeden wielki. Owszem, to prawda, że koty niezbyt dobrze znoszą wszelkie przeprowadzki, ale nie ma to nic wspólnego z brakiem jednoczesnego przywiązania do swoich ludzi. Morris jest z nami (a właściwie ze mną) bardzo związany emocjonalnie. Wykarmiłam go buteleczką i on to chyba jakoś podświadomie pamięta. Chodzi za mną jak … pies 😉 (albo jak kot!), przybiega kiedy go wołam (co do zasady oczywiście), uwielbia siedzieć na kolanach i czeka na mnie pod drzwiami, kiedy wracam do domu. I tu przechodzimy do mitu nr 2.

koty są fajne

Mit 2. Koty są samotnikami i mogą być długo same.

N-I-E-P-R-A-W-D-A. Żebyście zobaczyli i usłyszeli Morrisa po długim samotnym dniu. On dosłownie na nas krzyczy: miau, miau! Gdzie byliście?! Miau!!! Co robiliście?! Miau! Dlaczego tak długo! Awanturuje się, aż go nie ponoszę trochę na rękach… Największe szczęście jest oczywiście wtedy, kiedy jestem chora i siedzę w domu cały dzień.

koty są super

Mit 3. Koty drapią ludzi.

Niektóre drapią, bo ich ludzcy towarzysze nie wskazali im w ich dzieciństwie, że to nie jest właściwa droga. I tu muszę napisać: Morris nie drapie. Nigdy. Używa pazurów tylko wtedy, gdy przychodzi na ugniatanie i mruczenie, tutaj nie byłam w stanie nic zrobić. Poza tą jedną sytuacją nie drapie nigdy. W dzieciństwie każda próba użycia pazurów kończyła się bezbolesnym strzałem w łapkę. Mądry kocurek szybko zrozumiał, że to co robi jest złe i sprawia mi ból. Zresztą, są koty które drapią lekko w zabawie, nie robiąc nikomu krzywdy, ich ludzie to akceptują, i to moim zdaniem też jest ok.

koty są super

Mit 4. Koty i psy skazane są na wieczną walkę.

Kolejne kłamstwo. Koty i psy mają duży problem z komunikacją, to fakt. Wysyłają sobie sprzeczne sygnały. Prosty przykład: kot macha ogonem, gdy jest wkurzony, pies w ten sposób wyraża radość i zachętę do kontaktu. Jednak te braki w komunikacji nie są nie do przejścia. W moim domu zawsze koty żyły razem z psami. Nasze jamniczki wykarmiły nawet jedną małą kotkę piersią! A ukochany jamnik Harnaś dosłownie wychował Morrisa i jego siostrę. Do dziś zresztą Morris darzy Harnasia szacunkiem należnym chyba tylko rodzicowi.

mity o kotach

Mit 5. Koty są wredne.

Koty są wredne. Tak. Wtedy kiedy się czuja zagubione, zestresowane i opuszczone. Wtedy kot może reagować różnymi wrednymi zachowaniami. Był taki czas w życiu Morrisa, kiedy skończyłam studia i poszłam do stałej pracy, że bardzo przeżywał naszą ciągłą nieobecność (patrz: mit nr 2). Był tak nieszczęśliwy, że zaczął nas gryźć po łydkach… Jednak regularne poświęcenia mu uwagi oraz reglamentacja miski (tylko rano i wieczorem na 15 minut) szybko naprostowały jego kocie ścieżki.

mity o kotach

Mit 6. Koty są głupie.

No cóż. Nie da się ukryć, że koty robią czasem głupie rzeczy. Ale na pewno nie są głupie. To są niezwykle inteligentne, wrażliwe i emocjonalne zwierzęta. Że nie wykonują komend typu siad. A po co niby miałyby to robić? Co one jakieś małpy w cyrku, czy dumne, wspaniałe koty domowe, krewni lwów i tygrysów?

2014-05-07_1399493784

I oczywiście nie należy zapominać, że każdy kot jest inny. Tak jak ludzie mają różne charaktery – jedni są otwarci i weseli, inni introwertyczni i zamknięci w sobie – tak samo koty posiadają swoją osobowość. Ale niezależnie od tego, czy kot jest rozrabiaką i świrem, czy stoickim mędrcem, jest cudownym zwierzęciem, które odda ci całego siebie. Jeśli na to zasłużysz, oczywiście 🙂

 • Jeśli ktoś mowi, ze nie lubi kotow to pewnie dlatego, ze tak mało o nich wie! Ja koty lubie, a nie mam, bo mam papuge..hmmm…nie wiem, czy kot długo by tolerowal gadajaco-latajacego zwierzaka!

  • Myślę, że mój Morris mógłby mieć poważny problem z tolerowaniem papugi w swoim otoczeniu 😀 Ale papuga! Rewelacja! Zawsze mi się ten ptak marzył 🙂 A jaki masz gatunek papugi?

   • Afrykanska szara. Potrafi przeprowadzic ‚rozmowe’: hello, chcesz kawy, do zobaczenia, co robisz, love ya! Ale jesli jest to dzwiek mikrofalowki przez okolo 5 minut to juz nie jest tak zabawnie! Koty sa ciche!

    • 🙂 koty nie są aż takie cichutkie, ale fakt – mikrofalówki nie udają 😀

 • śliczna kacia 😉

 • Ludzie nie mając kota nie wiedzą co tracą 🙂 teraz juz nie wyobrażam sobie życia bez kota, nawet jak Andrzej czasem drapanie -więc podziwiam Morisa i Ciebie ze go tego oduczyłaś:)

  • Trzeba po prostu znać metodę i pracować z kotem od małego 🙂 Gdyby nie moi rodzice, którzy mi ten sposób sprzedali, to Morris pewnie też by drapał.

 • Podpisuję się pod tym rękami i nogami 😉 Mój dom rodzinny jest na wsi i tam mamy 3 kociaki. Jak wracamy samochodem do domu – koty wybiegają nam na powitanie. Wychodzimy posiedzieć na dworze – pojawiają się zaspane koty i kładą się spać niedaleko nas. Chcą, żeby je pogłaskać? Patrzą w oczy i miauczą. No i wiadomo jak coś jemy, domagają się też – nieważne, że to ogórek, pomidor czy fasolka. Gdy je się karmi, zjedzą… No i latem często nam przynoszą myszy lub ptaki jako prezenty. Ogólnie te 3 koty razem śpią, liżą się nawzajem i polują jedno dla drugiego. Istna rodzinka 😉

  • Ależ to musi być fajna ekipa 🙂 Ale, że jedzą warzywa? Mój Morris lubi tylko poopcorn, to jego jedyna niemięsna zajawka 😉

%d bloggers like this: